Akce

Vše o proteinových tyčinkách

Zdravím všechny příznivce kulturistiky a fitness,

Je doba dovolených a tak nastal čas podívat se na zoubek tzv. „proteinovým tyčinkám“, které jsou ideální právě na delší cesty a nebo, když člověk nestíhá normální jídlo.

Ale pozor!!! Jako u všeho i zde jsou obrovské rozdíly v kvalitě a celkové vhodnosti pro ten či onen účel.

ROZDĚLENÍ PODLE ÚČELU:

·         Energetické tyčinky – tyto tyčinky jsou vhodné pro okamžité doplnění energie těsně před, při, a nebo po těžkém fyzickém výkonu. Rozhodně by neměly být brány jako náhrada jídla, protože obsahují velký podíl jednoduchých cukrů a jsou úzce zaměřeny právě na dobu kolem fyzického výkonu!!!

·         Vysokoprocentní tyčinky – tyto tyčinky jsou již vhodné ke konzumaci kdykoliv během dne jako svačinka mezi jídly popřípadě v krajní nouzi jako náhrada jídla. Obsahují poměrně vysoké procento bílkovin, které se většinou pohybuje někde mezi 25 – 45 %, relativně velký podíl cukrů…a tady pozor….často i jednoduchých což není moc vhodné, a přiměřené množství tuku…kolem 20-ti %. U těchto tyčinek je třeba si dávat pozor na to, jaké jsou cukry (vyhnout se tyčinkám s vysokým podílem jednoduchých cukrů) a z jakého zdroje jsou získány bílkoviny – viz. níže.

·         Tyčinky s nízkým obsahem cukru a tuku (Low carb) – tyto tyčinky jsou velmi vhodné pro lidi, kteří mají problém s váhou a nechtějí přibrat tuk. Většinou obsahují vysoké procento kvalitních bílkovin (kolem 25-30%), minimální množství jednoduchého cukru (kolem 5%), dokonce i malé množství komplexních sacharidů a cca kolem 10-15% většinou kvalitního (MCT) tuku (tento typ tuku paradoxně přispívá k odbourávání podkožního tuku). Nevýhodou těchto tyčinek je o něco vyšší cena než u předchozích, ale tohle je bohatě vyváženo vysokou kvalitou.

 

 

Bílkoviny (proteiny):  zde posuzujeme zejména procento bílkovin obsažených v tyčince (zde samozřejmě čím vyšší, tím lepší) a také zdroj a způsob zpracování bílkovin. Je třeba se soustředit na výrobky, které obsahují bílkoviny té nejvyšší kvality jako je syrovátka, a nebo mléčná bílkovina. Velmi často se stává, že zejména u těch levnějších tyčinek je tato kvalitní a drahá bílkovina v převážné míře nahrazována méně kvalitní a levnější sójovou bílkovinou. Další důležitá věc je způsob získání bílkoviny z výše uvedených zdrojů. Ideální využitelnost a vstřebatelnost má tzv. Hydrolýza. Proto je vždy třeba řádně prostudovat etiketu, kde by tyto informace měly být uvedeny!!!

 

 

Sacharidy (cukry):  tady pominu energetické tyčinky, kde je naopak výhodou vysoký podíl jednoduchých cukrů a budu se věnovat zbývajícím dvěma typům proteinových tyčinek. V obou případech, a u „Low carb“ tyčinek to platí dvojnásob, je třeba se vyhnout jednoduchým cukrům, respektive, jejich množství omezit na minimum. Ideální jsou komplexní cukry – např. ovesné vločky nebo Waxy vol sacharidy (získávají se z ječmene). U „Low Carb“ tyčinek obecně platí, že čím menší podíl cukrů (včetně komplexních), tím lépe!!!

 

 

 

Tuky (lipidy):  zde platí u všech typů tyčinek jednoduché pravidlo – ČÍM MÉNĚ, TÍM LÉPE!!! A když už tuky tak je dobré se dívat po tyčinkách obsahujících MCT tuky a nebo větší podíl nenasycených tuků nad těmi nasycenými!!!

 

 

ZÁVĚR A DOPORUČENÍ:

 

Vždy je třeba při výběru vhodné tyčinky dosazovat do následujícího vzorce:

účel použití/kvalita a podíl bílkovin/podíl cukrů a typ sacharidů/množství a typ tuků/gramáž/chuť/cena

Já osobně jsem ochutnal a vyzkoušel snad všechny tyčinky dostupné na našem (a nejen na tom našem) trhu. Pokud bych měl z každé výše uvedené kategorie tyčinek vybrat dle popsaného vzorce jednoho nevhodnějšího zástupce, tak by to byli následující:

 

 

Energetické tyčinky:  NUTREND POWER BIKE BAR 45g

 

Vysokoprocentní tyčinky:  REFLEX HIGH PROTEIN FLAPJACK 80g

 

„Low carb“ tyčinky:  NUTREND LOW CARB PROTEIN BAR 30 80g

 

Všechny výše uvedené produkty a mnoho dalších jsem schopen zajistit za ceny nižší než jsou běžně v internetových obchodech!!!! Více info na mailu, fcb, nebo telefonicky.

Zpět


Kalendář

<<Únor 2020>>
PoÚtStČtSoNe
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
242526272829 

SPONZOŘI

TRUE-DESIGN


FITNESS4U.cz


Net-Connect


Net-Connect


Najgebaur


Moje telka


Lipovka


BJ Style


Martin Smolinský